Szanowni Goście naszej strony.

 

W tym oto miejscu, chcemy przedstawić cukrzycę

w lekki do przyswojenia sposób.
Poniższe zdjęcia, porównania, liczby i opisy zebraliśmy w jednym miejscu , by ułatwić wam zapoznanie się z naszą codziennością.

W Europie notuje się najwięcej zachorowań na cukrzycę typu 1 u dzieci i młodzieży do 19. roku życia

– w naszym regionie obserwuje się też największy na świecie przyrost zachorowań na ten typ cukrzycy. Diagnozuje się ponad 28 tys. nowych przypadków rocznie

Międzynarodowa Federacja Diabetyków (IDF) opublikowała 8. edycję Atlasu Diabetologicznego 2017. Na potrzeby przygotowania raportu świat podzielono na 7 regionów, które nie zawsze pokrywają się z granicami kontynentów (patrz mapa).Atlas zawiera dane zebrane z całego świata, ale także prognozy na rok 2045. Wynika z nich, że w ciągu niespełna trzech dekad na całym świecie liczba zachorowań na cukrzycę u dorosłych (w wieku 20‒79 lat) będzie rosła. Najbardziej w Afryce, gdzie do 2045 r. liczba dorosłych diabetyków wzrośnie aż o 156%. Najmniejszy przyrost zachorowań prognozowany jest w regionie Zachodniego Pacyfiku (WP) – o 15% do 2045 r. i w Europie (o 16%).

 

PolskaOdsetek dorosłych diabetyków w Polsce wynosi 7,6% i jest niższy niż średnia europejska (8,8%). Najwięcej zachorowań obserwuje się u osób powyżej 65. roku życia. Jeśli wziąć pod lupę tylko starszych diabetyków to w Europie odsetek w tej grupie wiekowej wynosi aż 19,4%.Z krajów europejskich najwyższy odsetek dorosłych diabetyków ma Turcja (12,1%) i jest ona jednocześnie trzecim krajem w Europie z największa liczbą osób z cukrzycą (6,7 mln), za Niemcami (7,5 mln) i Rosją (8,5 mln).W Europie jest najwięcej dzieci i młodzieży z cukrzycą typu 1 (286 tys.). Region ten ma także największy przyrost zachorowań na cukrzycę typu 1 – jest to 28 tys. nowych przypadków rocznie.

 

 

Śmiertelność z powodu cukrzycy  W Europie 9% wszystkich zgonów u osób w wieku 20‒79 jest konsekwencją cukrzycy. Odsetek ten jest większy u kobiet niż u mężczyzn, co może być wynikiem tego, że kobiety żyją dłużej, a wiek jest jednym z czynników ryzyka zachorowania.Jeśli chodzi o wydatki na leczenie osób z cukrzycą w 2017 r., to Europa jest drugim regionem z największym odsetkiem wydatków – jest to 166 mld dolarów, co stanowi 23% wydatków na cukrzycę we wszystkich 7 regionach.Najwięcej pieniędzy w przeliczeniu na jednego diabetyka wydaje Norwegia (ok. 8 tys. dol., potem Monako 8,6 tys. dol. i Luxemburg (8,9 tys. dol/na osobę z cukrzycą). Jedynie Stany Zjednoczone wydają więcej (11,6 tys dol./na osobę) Najmniej pieniędzy w Europie na osoby z cukrzycą wydają: Tadżykistan –340 dol/na osobę, Kirgistan – 360 dol./os i Armenia – 440 dol./os.

 

NiezdiagnozowaniCukrzyca powinna być diagnozowana jak najwcześniej – niezdiagnozowane przypadki, to większe ryzyko powikłań, większe wydatki na ich leczenie, przedwczesne wyłączenie chorych z aktywności zawodowej, co w konsekwencji odbija się na gospodarce. Najgorzej diagnostyka cukrzycy u osób dorosłych wygląda w Brazylii – prawie 74% wszystkich diabetyków jest niezdiagnozowanych. Poza tym jak się okazuje, kraje o największej liczbie przypadków niezdiagnozowanych to jednocześnie kraje z największą liczbą diabetyków, czyli Chiny, Indie i Stany Zjednoczone.Jeśli chodzi o diagnostykę w obrębie regionów to w Europie odsetek niezdiagnozowanych diabetyków wynosi prawie 38% , niższy notuje jedynie region NAC. Największy odsetek niezdiagnozowanych cukrzyc ma Afryka (69%)

 

.http://www.szugarfrik.pl

Cukrzyca typu 1. W Europie najwięcej zachorowań.

Cukrzyca typu 1  -  Cukrzyca typu 2

Cukrzyca typu 1  -  informacje

Ciekawostki

To też jest cukrzyca typu 1

Znane osoby chore na cukrzycę

Michał Figurski

Zbigniew Hołdys

Marta Wiśniewska

Paulina Ignasiak

Tom Hanks

Halle Berry

Sharon Stone

Theresa May

Lech Wałęsa

Powikłania cukrzycowe

Czy wiesz, że...

Obrazowo przedstawiona, miesięczna ilość zastrzyków insuliny u diabetyka korzystającego z penoterapii

José Ignacio "Nacho" Fernández Iglesias

eMail : stow.slodka1@onet.pl

ul. W. Szymborskiej 22 , 43-230 Goczałkowice Zdrój

 

 

 

PEKAO SA o/Rybnik 
04 1240 4357 1111 0010 7513 7644

 

REGON : 368108494
NIP :        6381826354

 

 

Prezes : Witold Fydrych       
Wiceprezes : Marzena Stypuła-Gołąb       
Skarbnik : Monika Ochab